E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Słaby zasięg Wi-Fi - dlaczego?

.

21:Września

Inżynierowie zajmujący się projektowaniem sieci Wi-Fi często konfrontują się z problemem, który użytkownicy określają jako niską wydajność i zrywanie połączeń w sieci bezprzewodowej mimo dobrego poziomu sygnału - i to mimo stosowania kosztownych AP klasy "enterprise". Przyczyny występowania takiego zjawiska zazwyczaj podsumować można następująco:

Często zapominamy, że komunikacja WiFi ma charakter silnie asymetryczny: nadajnik (AP) może dysponować mocą rzędu 30 dBm (1 W), podczas gdy moc nadajnika smartfona lub tabletu wynosi typowo 10 dBm (0.01 W) - a to głównie z uwagi na bezpieczeństwo i konieczność oszczędzania baterii.

Duża różnica mocy między AP a urządzeniem użytkownika jest usprawiedliwiona w sytuacji gdy gros ruchu sieciowego kierowana jest _do_ użytkownika; tak jest w przypadku "ściągania" danych z internetu. Jednakże w przypadku coraz bardziej typowym: publikowania zdjęć, filmów itp., charakter ruchu zmienia się - znaczna część danych kierowana jest _od_ użytkownika _do_ AP. Podobnie, coraz powszechniejsze urządzenia "inteligentne": kamery, sensory, itp. przesyłają coraz więcej danych do punktów dostępowych. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której AP "krzyczy", zaś nadajniki klienckie "szczepczą" - nie może to prowadzić do optymalnej transmisji.


Sposobem na poradzenie sobie z wyżej opisanym zjawiskiem jest wdrożenie nowych standardów i urządzeń dostępowych Wi-Fi - wymienić tu należy:

1. Wykorzystanie pasma 5GHz, a więc migracja na strandard 802.11n i oczywiście 802.11ac. Pasmo 5GHz zapewnia nie tylko większą maksymalną prędkość transmisji, ale przede wszystkim znacznie większą pojemność niż 2.4GHz.

2. Należy jednak pamietać, że komunikacja w 5GHz jest bardziej podatna na tłumienie, tak więc aby w pełni  skorzystać z oferowanych przepustowości konieczne jest zastosowanie większej liczby AP.

3. Sieci Wi-Fi muszą być projektowane nie tylko pod kątem zasięgu (mocy sygnału), ale także pod kątem pojemności - musimy uwzględnić liczbę urządzeń klienckich jakie będą się znajdować na danym obszarze już na etapie projektowania sieci. Oszacowanie takie warto wykonać z pewnym wyprzedzeniem - ile urządzeń mobilnych spodziewamy się obsłużyć na danym obszarze: dziś, za rok, za trzy lata?

4. Znane metody oszacowania, takie jak "jeden AP na 250 m2" możemy odłożyć do lamusa.

5. Wybierając dostawcę sprzętu należy uwzględniać także, a może nawet przede wszystkim aspekt radiowy i wydajnościowy - jak AP "poradzi" sobie w sytuacji dużego ruchu? Wraz ze wzrostem liczby równoległych uzytkownikow przepustowość "per użytkownik" będzie oczywiście maleć - ale w jakim tempie - proporcjonalnym do licbzy użytkowników czy też szybciej? Jak będzie pracować AP w środowisku ze znacznym poziomem zakłóceń - pamietajmy, że źródłem zakłóceń dla AP WiFi jest przede wszystkim inna sieć WiFi - sąsiedni AP, AP z innej firmy, sieci 'ad hoc' tworzone przez użytkowników, itp.

Inspiracją do powyższego wpisu był wpis na blogu EmperorWiFi


 

 

Tags: 802.11 punkty dostępowe 802.11ac MU-MIMO

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.