E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. telefon: +48226466873

Artykuł w CW: Wi-Fi „wrogiem” smartfona ?

.

30:kwietnia

W polskim wydaniu ComputerWorld artykul p.t.: "Wi-Fi „wrogiem” smartfona": http://www.computerworld.pl/news/401664_3/Wi.Fi.wrogiem.smartfona.html . Przegląd problematyki wdrożenia WiFi w sieciach enterprise w kontekście klientów mobilnych, jednak z potraktowaniem tematu i niektorymi tezami się nie zgadzamy, nasz komentarz (dostępny także na FB i pod artykułem) poniżej:

Tytuł ma przykuwać uwagę, jednak nawet "wróg" w cudzysłowie to przesada. WiFi jest największym przyjecielem smartfona. Mnogość problemów wymienionych w cz 1 i 2 artykułu stanowi trochę pomieszanie z poplątaniem. W typowym środowisku biurowym nie musimy zazwyczaj prowadzić zaawansowanych analiz, ręcznie alokować kanałów lub zastanawiac się nad parametrami werstwy 2 protokołów 802.11. Faktem jest, że potrzebujemy do takich zastosowań sprzętu klasy enterprise, a nie SOHO. I dobry sprzęt enterprise w dużej mierze dokona autokonfiguracji w zakresie alokacji kanałów, mocy transmisji i innych parametrów L2.

Inaczej rzeczywiście sprawy się mają w środowiskach trudnych: halach produkcyjnych, logistyce, stadionach, itp. - tu rzeczywiście ptorzebna jest optymalizacja prowadzona z dużą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli jesteśmy przy zaawansowanych funkcjach WiFi to dziwi brak szerszych informacji o standardzie 802.11ac, zwłaszcza jego wersji 2 (wave 2) - zoptymalizowanej właśnie pod kątem urzadzeń mobilnych - np. Transmit Beamforming. Tak przy okazji to nowe urządzenia mobilne obsługują już 2-3 strumienie danych, a wkrótce zobaczymy urządzenia z obsługą 802.11ac z MU-MIMO - też brak informacji w artykule, tym zabawniejszy, że obok jest link do recenzji AP R710 Ruckus Wireless - który właśnie obsługuje tę funkcję.

Smartfony będa też coraz ściślej integrowac się z WiFi w zakresie podstawowych funkcji głosowych - już obecnie dostępne sa rozwiązania "GSM offload", które pozwalają na przejęcie tych funkcji przez sieci WiFi, możemy też spodziewać się niedługo rozwiązań hybrydowych dostarczanych przez producentów WiFi, którzy wkroczą z nano-komórkami LTE w obszar zajmowany obecnie wyłącznie przez operatorów komórkowych.

Część 3 dotycząca autoryzacji też trochę niepotrzebnie "straszy" 802.1x i PKI - brak wzmianki o autryzacji DPSK, która jest w wielu środowiskach wystarczająca i dużo prostsza w realizacji o pełnego wdrożenia NAC w oparciu o 802.1x

Jest też trochę błędów mertytorycznych, np. "Najczęściej interferencje powodują urządzenia z włączonym Bluetoothem (klawiatury, myszy, zestawy słuchawkowe)", NIE: głównym źródłem interferencji w sieciach WiFi są ... inne sieci WiFi, reszta źródeł ma zwykle znaczenie marginalne.

 

Tags: biuro Wi-Fi 6E BYOD

Kontakt

sprzedaż:

e-mail: sales@cc.com.pl

 


pomoc techniczna:

e-mail: support@cc.com.pl

 

CC Otwarte Systemy Komputerowe Sp. z o.o.

Dostarczamy bezpieczne rozwiązania sieciowe oraz oprogramowanie od 2001 roku. Projektujemy i wdrażamy infrastrukturę bezpieczeństwa sieciowego: systemy firewall, content security oraz systemy autoryzacji; wdrażamy infrastrukturę sieci LAN, WAN i WiFi. Nasi inżynierowie posiadają certyfikację producentów takich jak: Check Point, HPE / Aruba Networks, Juniper Networks, Palo Alto Networks, Ruckus Networks (Arris), Arista, Fortinet, Flowmon, Fudo Security, Gemalto, Sophos, Vasco, i innych a także certyfikaty CISSP i PRINCE2.

Oferta

  • Dostawa i wdrożenia sieci WiFi
  • Dostawa i wdrożenia sieci LAN i WAN
  • Dostawa i wdrożenie systemów bezpieczeństwa
  • Wsparcie techniczne
  • Outsouring w zakresie administracji systemów IT
  • Oprogramowanie na zamówienie: portale internetowe, aplikacje biznesowe, aplikacje naukowe, aplikacje specjalizowane

Lokalizacja

world-map

Rakowiecka 36, 02-532 Warszawa

tel. +48 22 646-68-73

faks. +48 22 6063780

sprzedaż - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

pomoc techniczna - e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.